Winners Of The Daytime Emmy Awards 2018

The winners of the 45th annual Daytime Emmy Awards were announced Friday night. The ceremony honors the best of soap operas, talk, game, cooking shows and other daytime programs. On Sunday, April 29, Mario Lopez and Sheryl Underwood will host the awards ceremony at the Pasadena Civic Auditorium.

See the full list of winners below:

Outstanding Drama Series:

Days of Our Lives

Outstanding Digital Daytime Drama Series:

The Bay The Series

Outstanding Preschool Children's Series:

Sesame Street

Outstanding Children's or Family Viewing Series:

Free Rein

Outstanding Education or Informational Series:

Giver

Outstanding Lead Actress in a Drama Series:

Eileen Davidson for The Young and the Restless

Outstanding Lead Actor in a Drama Series:

James Reynolds for Days of Our Lives

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series:

Camryn Grimes for The Young and the Restless

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series:

Greg Vaughan for Days of Our Lives

Outstanding Younger Actress in a Drama Series:

Chloe Lanier for General Hospital

Outstanding Younger Actor in a Drama Series:

Rome Flynn for The Bold and the Beautiful

Outstanding Guest Performer in a Drama Series:

Vernee Watson for General Hospital

Outstanding Lead Actress in a Digital Daytime Drama Series:

Anne Winters for Zac & Mia

Outstanding Lead Actor in a Digital Daytime Drama Series:

Kristos Andrews for The Bay The Series

Outstanding Supporting Actress in a Digital Daytime Drama Series:

Jade Harlow for The Bay The Series

Outstanding Supporting Actor in a Digital Daytime Drama Series:

Eric Nelsen for The Bay The Series

Outstanding Guest Performer in a Digital Daytime Drama Series:

Patrika Darbo for The Bay The Series

Outstanding Performer in a Children's, Preschool Children's or Educational and Informational Program:

Dove Cameron for Liv and Maddie: Cali Style

Outstanding Performer in an Animated Program:

Tom Kenny for SpongeBob SquarePants

Outstanding Culinary Host:

Lidia Bastianich for Lidia's Kitchen

Outstanding Daytime Talent in a Spanish Language Program:

Lili Estefan for El Gordo y la Flaca

Outstanding Game Show Host:

Wayne Brady for Let's Make a Deal

Outstanding Host in a Lifestyle/Travel/Children's or Educational and Informational Program:

Brandon McMillan for Lucky Dog with Brandon McMillan

Outstanding Informative Talk Show Host:

Steve Harvey for Steve Harvey

Outstanding Entertainment Talk Show Host:

Adrienne Houghton, Loni Love, Jeannie Mai, Tamera Mowry-Housley, Co-Hosts for The Real

Outstanding Drama Series Writing Team:

Days of Our Lives

Outstanding Drama Series Directing Team:

Days of Our Lives

Outstanding Casting for a Drama Series:

General Hospital

Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series:

General Hospital

Outstanding Lighting Direction for a Drama Series:

The Bold and the Beautiful

Outstanding Drama Series Technical Team:

The Bold and the Beautiful

Outstanding Multiple Camera Editing for a Drama Series:

The Young and the Restless

Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series:

The Bold and the Beautiful

Outstanding Music Direction and Composition for a Drama Series:

The Bold and the Beautiful

Outstanding Original Song – Drama:

"Who I Am" - General Hospital

Outstanding Costume Design for a Drama Series:

The Bold and the Beautiful

Outstanding Hairstyling for a Drama Series:

The Young and the Restless

Outstanding Makeup for a Drama Series:

The Bold and the Beautiful

Outstanding Casting for an Animated Series or Special:

Elena of Avalor

Outstanding Writing in a Digital Drama Series:

Zac & Mia

Outstanding Writing in a Preschool Animated Program:

Octonauts

Outstanding Preschool Children's Animated Series:

Tumble Leaf

Outstanding Children's Animated Series:

SpongeBob SquarePants

Outstanding Special Class Animated Program:

A StoryBots Christmas

Outstanding Culinary Program:

Lidia's Kitchen

Outstanding Game Show:

The Price Is Right

Outstanding Legal/Courtroom Program:

Judge Mathis

Outstanding Lifestyle Program:

Naturally, Danny Seo

Outstanding Travel and Adventure Program:

Jack Hanna's Into the Wild

Outstanding Morning Program:

Good Morning America

Outstanding Morning Program in Spanish:

Despierta America

Outstanding Talk Show Informative:

The Dr. Oz Show

Outstanding Talk Show Entertainment:

The Talk

Outstanding Entertainment Program in Spanish:

Destinos

Outstanding Entertainment News Program:

Entertainment Tonight

Outstanding Special Class Series:

Xploration Earth 2050

Outstanding Special Class Special:

KEVYN AUCOIN Beauty & The Beast in Me

Outstanding Special Class – Short Format Daytime Program:

Sesame Street: Twinkle Twinkle Little Star with Julia & Elmo

Outstanding Interactive Media Enhancement to a Daytime Program or Series:

Fruit Ninja Frenzy Force

Outstanding Interactive Media – Original Daytime Program or Series:

ASTEROIDS!

Outstanding Daytime Promotional Announcement -Topical:

Undocumented and Unafraid: "Forbidden"

Outstanding Daytime Promotional Announcement Brand Image Campaign – Network or Program:

Nick Junior.: Girls in Charge

Outstanding Writing in an Animated Program:

Trollhunters

Outstanding Writing in a Children's, Preschool Children's, Family Viewing:

Sesame Street

Outstanding Writing Special Class:

Super Soul Sunday

Outstanding Directing in a Digital Drama Series:

The Bay The Series

Outstanding Directing in an Animated Program:

Danger & Eggs

Outstanding Directing in a Preschool Animated Program:

A StoryBots Christmas

Outstanding Directing in a Children's, Preschool Children's or Family Viewing Program:

Free Rein

Outstanding Directing in a Single Camera Lifestyle/Culinary/Travel or Educational and Informational Program:

Giada's Holiday Handbook

Outstanding Directing in Multi Camera Lifestyle/Culinary or Educational and Informational Program:

Milk Street

Outstanding Directing in a Talk Show/Entertainment News /Morning Program:

Harry

Outstanding Directing in a Game Show:

The Price Is Right

Outstanding Directing Special Class:

Disney's Broadway Hits at Royal Albert Hall

Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design:

Sesame Street

Outstanding Lighting Direction:

The Talk

Outstanding Technical Team:

Sesame Street

Outstanding Cinematography:

Scars of Nanking

Outstanding Single Camera Editing:

Giada In Italy

Outstanding Multiple Camera Editing:

Sesame Street

Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing:

Harry

Outstanding Sound Mixing:

Disney's Broadway Hits at Royal Albert Hall

Outstanding Sound Mixing – Animation:

All Hail King Julien: Exiled

Outstanding Sound Mixing in a Preschool Animated Program:

Dinotrux

Outstanding Sound Editing – Live Action:

Sesame Street

Outstanding Sound Editing – Animation:

All Hail King Julien: Exiled

Outstanding Sound Editing in a Preschool Animated Program:

Dinotrux

Outstanding Music Direction and Composition:

The Tom & Jerry Show

Outstanding Original Song:

"A Song About Songs" - Sesame Street

Outstanding Musical Performance in a Daytime Program:

Today Show, Ben Platt & the Cast of Dear Evan Hansen - "You Will Be Found"

Outstanding Costume Design/Styling:

The Talk

Outstanding Hairstyling:

Live with Kelly and Ryan

Outstanding Makeup:

Live with Kelly and Ryan

Outstanding Stunt Coordination:

The Bold and the Beautiful